EN
Description of the project to the foundations of the studio
The brief for my project was to express my dream home. The project was divided into three parts. In the first part, I was to develop an analysis of what my home means to me. In the second part, I was to define what my dream home was based on my analysis. In the third part I had to physically represent my dream.
In the first part, I asked myself what my home means to me.I answered this question by gathering information, creating leaf and mind maps, drawing visualizations of places that are important to me, and defining the problems within my home.The summary of this analysis showed that the most important aspect of home to me is the environment of Brno and Dalecin. Brno is where I have most of my connections, interests and friends, and in turn Dalečín represents for me a complementary, yet independently functioning environment different from Brno, where I can switch to other ideas, further develop myself and pursue what I cannot pursue in Brno and what I miss in Brno.
In the second part of the project I tried to answer the question,what is my dream home. The analysis showed that my dream home is an environment that I know, where I have lived and to which I have a relationship. Therefore, living in Hawaii, for example, although it sounds appealing at first, is not my dream because I would miss what I already have here, the friends, the environment and the connections that make me feel at home. So, in summary, my wish is to preserve the environment of Brno and Dalečín and to strive to maintain it, or even improve it. However, the analysis has also shown that I am bothered by certain shortcomings in Brno, where I live, and that is preferably the smog of the city (noise, difficult parking, drunks,...). Therefore, I asked myself the question whether it is better to solve the problem within the current place of residence, or to find another location that would not have these defects (while maintaining the values that are important to me). Since these defects would be very difficult to solve in the city centre where I live, they are typical for the city centre and many people perceive them as positive, I finally chose the second option and chose the location on Pelikova Street for my dream home.
On the basis of the previous work, I approached the third step of formalizing my dream as followsI used the map of Brno, created in the first part of the project, with the places that are close to me marked and I added the new location of my dream residence to it.Then I transformed these places on the map into a 25x15 square grid. In the next step, I expressed the space between the given points, representing the environment of Brno, by marking vertical and horizontal spatial ships (strips). In the next step I plotted the given places and ships in the third dimension. In this step, the height of the ships represents the distance between points within Brno and the height of the places represents the degree of importance of the given places. I then scaled the entire environment to a 6x6 square grid. After modelling Brno, I thought about how to capture the environment of Dalecin. Whether Dalečín is for me a mere complement to Brno, and therefore I should represent it as a kind of cast to Brno in a whole block representing my dream, or whether it is a separate distinctive part, functioning independently In the end I came to the conclusion that taking Dalečín as a complement to Brno is not accurate, and also Dalečín is close to me in environment precisely because it is made of links and places that I know and are thus close to me. That is why I have followed a similar approach in modelling the environment of Dalečín as in the case of Brno.
After modeling both environments, the question became what is the relationship between the environments, and how to visually represent this relationship to create the overall image of my dream. After trying out different variations, I arrived at a model created as follows
Given that my home is made up of a number of different aspects (some purely material, some historical, some important in terms of time and experience, some social, some merely visceral and feeling), the final object of my dream home was best represented by an abstract model, incorporating in abstraction the aspects most important to me in making up my home.
The output of the third part of the project is therefore an abstract model representing the complementary and mutual blending of the environments of Brno and Dalečín, which for me are the environments that make up my dream. Together they form a harmonious whole, which is represented by a symmetrical cube. At the same time it is not a completely filled cube, as there are still many places where there is free space and where my dream can and will develop further.
The intermingling of spaces in certain parts of the cube represents that although they are different environments, there are aspects of them that have something in common. In some places the environments complement each other, in other places they intertwine, as in fact the different values of the two territories that are important to me (whether through different links, safe environments, urbanity or mood,...) are intertwined and complementary.
The analysis by cutting the given cube shows that it maintains an apparent irregularity, since both environments are made up of places that are abstractly close to me, which are not formed symmetrically, but by the individuality of the environments and the strength of the ties that I have to them.Therefore, the interior of the cube is made up of a harmonizing means and that apparent irregularity.
The project was very interesting for me, and while working on it I realized that the concept of home, which we so commonly use, is very subjective, has many layers and is not easy to understand and describe in all its contexts as well as to visually represent it.
CZ
Popis projektu do základů atelieru
Zadáním mého projektu bylo vyjádření mého vysněného domova. Projekt byl rozdělen do tří částí. V první části jsem měl vypracovat analýzu, co pro mě znamená můj domov. Ve druhé části jsem si na základě analýzy měl definovat, co je mým vysněným domovem. Ve třetí části jsem svůj sen měl fyzicky ztvárnit.
V prvníčasti jsem si položil otázku, co pro mě znamená můj domov.Na tuto otázku jsem si odpovídal pomocí sběru informací, vytvářením si lístečkových a myšlenkových map, kresebnou vizualizací pro mě důležitých míst a definování si problémů v rámci mého domova.Shrnutím této analýzy vyplynulo, že pro mě nejvíce důležitým aspektem domova je prostředí Brna a Dalečína. V Brně mám většinu svých vazeb, zájmů a přátel a zas Dalečín pro mě představuje doplňující, nicméně samostatně fungující prostředí odlišné od Brna, kde můžu přejít na jiné myšlenky, dále se rozvíjet a věnovat se tomu, čemu se v Brně věnovat nemůžu a co mi v Brně chybí.
V druhé části projektu jsem se snažil odpovědět si na otázku,jaký je můj vysněný domov. Z analýzy vyplynulo, žemým vysněným domovem je prostředí, které znám, kde jsem něco prožil a ke kterému mám vztah. Proto, žít třeba na Havaji, byť to zní zprvu lákavě není mým snem, neboť bymě v něm chybělo to, co už zde mám, přátelé, prostředí a vazby, díky kterým mám pocit domova. Shrnutím mého přání tedy je zachovat prostředí Brna a Dalečína a usilovat o jeho udržení, přípednězlepšení. Z analýzy nicméně též vyplynulo, že mě v Brně, v místě kde bydlím, trápí i určité nedostatky a to přednostněsmog města (hluk, obtížné parkování, opilci,…). Proto jsem si kladl dále otázku, zdali je lepší řešit problém v rámci stávajícího místa bydliště, nebo si najít jinou lokalitu, která by tyto defekty neměla (při zachování hodnot, pro mě důležitých). Vzhledem k tomu, že by se tyto defekty v centru města, kde bydlím, řešily opravdu velmi obtížně, jsou pro centrum města typické a mnoho lidí je naopak vnímá jako kladné, zvolil jsem si nakonec druhou variantu, a vybral si lokalitu na ulici Pelikova pro své vysněné bydliště.
Na základě předchozí práce, jsem ke třetímu kroku formalizace mého snu přistoupil následovněVyužil jsem mapu Brna, vytvořenou v první části projektu, se zaznačenými místy, která jsou mi něčím blízká a doplnil jsem do ní novou lokalitu svého vysněného bydliště.Následně jsem tato místa na mapě převedl do čtverečkové sítě 25x15. V dalšímkroku jsem pomocí zaznačení vertikálních a horizontálních prostorových lodí (pásů) vyjádřil prostor mezi danými body, představující prostředí Brna. Následujícím krokem jsem vynesl daná místa a lodě do třetí dimenze. V tomto kroku výška lodí představuje vzdálenost mezi body v rámci Brna a výška míst představu míru důležitosti daných míst. Následně jsem celé prostředí zmenšil na čtvercovou mřížku 6x6. Po vymodelování Brna jsem přemýšlel, jak uchopit prostředí Dalečína. Zdali je Dalečín pro mě pouhým doplňkem Brna, a tedy jej mám ztvárnit jakýmsi odlitkem k Brnu do celistvého kvádru představující můj sen, nebo je to samostatná osobitá část, samostatně fungující Nakonec jsem došel k závěru, že brát Dalečín jako doplněk Brna není přesné, a rovněž i Dalečín je mi blízký prostředím právě proto, že je tvořen vazbami a místy, která znám a jsou mi tím blízké.Proto jsem při modelování prostředí Dalečína postupoval obdobně, jako v případě Brna.
Po vymodelování obou prostředí vystála otázka, jaký je mezi jednotlivými prostředími vztah,a jak tento vztah vizuálně ztvárnit tak, aby vytvořili celkový obraz mého snu. Po vyzkoušení různých variant jsem došel k modelu vytvořeném takto
Vzhledem k tomu, že můj domo tvoří celá řada různých aspektů (některé jsou čistě materiální, některé historické, důležité z hlediska času a zkušeností, některé sociálně společenské, další pouze niterné a pocitové), výsledný objekt mého vysněného domova nejlépe ztvárnil abstraktní model, zahrnující v abstrakci pro mne nejdůležitější aspekty tvořící můj domov.
Výstupem třetí části projektu je tedyabstraktní model představující doplnění a vzájemné prolnutí prostředí Brna a Dalečína, které jsou pro mě stěženími prostředími tvořící můj sen. Společně vytvářejí harmonický celek, jenž je ztvárněn symetrickou krychlí. Zároveň se nejedná o zcela zaplněnou krychli, neboť se v ní stále nachází řada míst, kde je volný prostor a kde se může a bude můj sen dále rozvíjet.
Prolnutí prostorů v určitých částech krychle představuje, že byť jsou to různá prostředí, přesto se v nich nacházejí aspekty,jenž mají něco společné. Prostředí se někde doplňují, jinde prolínají tak, jak se ve skutečnosti prolínají a doplňují jednotlivé, pro mě důležité hodnoty obou území, (ať už různými vazbami, bezpečným prostředím, urbanitou nebo náturou,…).
Z analýzy rozřezáním dané krychle je patrné, že se v ni zachovává zjevná nepravidelnost, neboť obě prostředí jsou tvořeny abstraktně mi blízkými místy, které nejsou tvořeny symetricky, ale individualitou prostředí a silou vazeb, které k nim mám.Proto vnitřek krychle je tvořen harmonizačním prostředkem a tozjevnou nepravidelností.
Projekt pro mne byl velmi zajímavý a při jeho vypracování jsem si uvědomil, že pojem domov, který tak běžně používáme, je velmi subjektivní, má mnoho vrstev a není jednoduché jej ve všech souvislostech pochopit a popsat stejně jak jejvizuálně zobrazit.
-------