Architecture

Behind The Curtain

Bevelaquova
FA VUT - Brno University of Technology, Faculty of Architecture
Slovakia

Project idea

EN
The project's main goal is to design a cultural centre in the historical centre of Vyškov, a town in the Czech republic. What should the cultural centre in such a small town provide for its citizens? Can it be a friendly place for daily meetings with friends and neighbours and yet remains a town´s icon, providing once in a lifetime memories? The brick curtain is my answer to relations within the inside and outside - within unique and common experiences of the visitors.

SK
Hlavným cieľom projektu je návrh kultúrneho domu v historickom centre českého mesta Vyškov. Čo by mal kultúrny dom na malomeste poskytovať jeho obyvateľom? Môže byť miestom pre každodenné stretávanie sa priateľov a susedov a pritom byť pre mesto ikonický, taký s ktorým máme spojené spomienky na celý život? Tehlová opona je mojou odpoveďou na premenlivé vzťahy medzi vnútrom a vonkajškom - výnimočnými a každodennými zážitkami návštevníkov kultúrneho domu.

Project description

EN
...we'll settle into the soft seats. The lights go out and all around is a sepulchral silence. Just a few moments after the curtain opens, we are drawn into a world we have not yet explored...

When we peek behind the curtain we encounter the new, the unknown. Just as in a theatrical performance, in our proposal, the curtain is the most important element in the communication of two worlds - every day and the unusual.
Above all, the proposed community centre is a meeting place for the community - people with different social backgrounds and opinions. It is the centre of Vyškov culture - suitable for a wide range of cultural events - public and private, ordinary and extraordinary. It becomes a place for shaping common experiences and lively discussion.
The mass of the cultural centre responds to the surrounding historical buildings and the neighbouring busy Nádražní Street. Its layout creates a quiet inner block with a park, which is screened from the noise of traffic. The vistas across Dobrovského and Pivovarská streets are visually terminated by the jutting mass of the cultural house and the curtains with their rounded lines direct the pedestrian towards the main entrances. The city centre is connected to the surrounding area through a public park.
The main expressive element of the proposed building is the curtain made of lattice masonry. It wraps around the austere mass of the main auditorium and auditorium and encloses the spaces for the actors, the theatre café and the foyer, which it opens to varying degrees to the eyes of passing spectators. It thus creates an attractive parterre. In appropriate places, it disappears in the form of perforations. This provides a glimpse into the mysterious world of the theatre. In the exterior, its rounded lines lead the observer to the curtain's openings - to the glazed main entrance. The type of curtain used also determines the degree of intimacy of the spaces created and their connection with the exterior.

At the points of curtain opening, theatregoers enter the foyer - a space spanning over two floors, lit by a linear skylight around the perimeter. The foyer also serves as an exhibition space for the local gallery and an occasional hall for smaller events. It is directly connected to the main hall. The latter is equipped with sliding folding seats for greater variability of space. In the evening, theatre performances and dance classes can take place here. During the day, the area is used for leisure activities for the community. The hall is directly accessible from the exterior and is connected to the actors' areas, which can also be used for private parties or workshops, and to the theatre café. Above the café is a marching terrace providing views of the city centre. The dressing rooms and ancillary spaces on the 1st underground floor and the underground garage shared with the adjacent planned building are accessible from the foyer.


SK
…usadíme sa do mäkkých sedačiek. Zhasne sa svetlo a všade okolo je hrobové ticho. Už len pár okamihov o po rozhrnutí opony sme vtiahnutí do doposiaľ neprebádaného sveta…

Keď nazeráme za oponu stretávanie sa s novým, nepoznaným. Tak ako pri divadelnom predstavení i v našom návrhu je opona tým najdôležitejším prvkom komunikácie dvoch svetov – každodenného a nezvyčajného.
Navrhovaný kultúrny dom je predovšetkým miestom pre stretávanie komunity - ľudí s rôznymi sociálnymi pozadiami a názormi. Je centrom kultúry Vyškova - vhodný pre konanie širokého spektra kultúrnych akcií – verejných i súkromných, bežných i výnimočných. Stáva sa miestom utvárania spoločných zážitkov a živej diskusie.
Hmota kultúrneho domu reaguje na okolitú historickú zástavbu a susednú frekventovanú ulicu Nádražní. Svojím usporiadaním vytvára pokojný vnútroblok s parkom, ktorý je odclonený od hluku premávky. Priehľady cez uličky Dobrovského a Pivovarská sú vizuálne ukončené vykúkajúcou hmotou kultúrneho domu a opony svojimi oblými líniami chodcu smerujú k hlavným vstupom. Centrum mesta je prepojené s okolím cez verejný park.
Hlavným výrazovým prvkom navrhovaného objektu je opona z režného zdiva. Ovíja sa okolo strohej hmoty hlavného sálu a hľadiska a ohraničuje priestory pre hercov, divadelnú kaviareň a foyer, ktoré v rôznej miere sprístupňuje zraku okoloidúcich divákov. Vytvára tak atraktívny parter. Na vhodných miestach sa vytráca v podobe perforácie. Tým poskytuje pohľad do tajomného sveta divadla. V exteriéri jej oblé linky zvádzajú pozorovateľa k rozhrnutiam opony – k preskleným hlavným vstupom. Druh použitej opony tiež podmieňuje mieru intimity vytváraných priestorov a ich prepojenie s exteriérom.
V miestach rozhrnutia opony vstupujú návštevníci divadla do foyer – priestoru prevýšeného cez dve podlažia osvetleného lineárnym svetlíkom po obvode. Foyer slúži i ako výstavný priestor pre miestnu galériu a príležitostný sál pre konanie menších akcií. Je priamo prepojený s hlavným sálom. Ten je vybavený posuvnými sklápacími sedačkami pre väčšiu variabilitu priestoru. Večer sa tu môže odohrávať divadelné predstavenie ale i kurzy tanca. Cez deň je plocha využiteľná pre voľnočasové aktivity komunity. Sál je priamo prístupný z exteriéru a je prepojený s priestormi pre hercov, ktoré môžu slúžiť i pre súkromné oslavy či workshopy a s divadelnou kaviarňou. Nad kaviarňou sa nachádza pochodná terasa poskytujúca výhľady na centrum mesta. Šatne a podružné priestory v 1. podzemnom podlaží a taktiež podzemná garáž zdieľaná so susedným plánovaným objektom sú prístupné z foyer.

Technical information

EN
The construction material of the curtain is brick, referring to one of the original building materials in the area. In our case, naked - the ornament is created by perforating or sliding out the bricks. It is a reaction to the details of the facade decoration of the surrounding historical buildings, the location of the building in the city centre and its importance for the Vyškov neighbourhood. The load-bearing vertical structures are designed as sandwich structures with a load-bearing wall made of CPP 300MM thick, thermal insulator 200MM thick, ventilated air gap and a wall made of CPP 150MM thick placed on its own foundation, anchored through isosceles to the reinforced concrete wreaths of the load-bearing wall.

SK
Konštrukčným materiálom opony je pálená tehla, odkazujúc na jeden z pôvodných stavebných materiálov v oblasti. V našom prípade nahý – ornament vzniká perforáciou či vysúvaním tehál. Je to reakcia na detaily fasádnej výzdoby okolitých historických budov, samotné umiestnenie budovy v centre mesta i jej význam pre okolie Vyškova. Nosné zvislé konštrukcie sú navrhované ako sendvičové s nosnou stenou murovanou z CPP hr. 300MM, tepelným izolantom hr. 200MM, vetranou vzduchovou medzerou a stenou z CPP hr. 150MM uloženou na vlastnom základe, kotvenou cez izonosníky do ŽB vencov nosnej steny.

Documentation

Show PDF 1Show PDF 2

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.