Bydlení nelze zjednodušit na jeho jedinou životní funkci. Musí být rozšířen na vztah k místu a prostředí. Jaký je vztah člověka (obyvatele) k prostoru jeho bydlení? Jak žít? Jak žít jinak? Co je dnes bydlení a co lze předvídat na jeho vývoj? Jak můžeme my, architekti, v současné situaci hledat řešení tohoto zdánlivě banálního problému bydlení?
Na novém území jižního centra Brna se v souvislosti s novým nádražím uvolnily velké plochy, které umožňují organizovat městskou strukturu nové zastávky. Zahradní město je jednou z jeho navržených částí. Nové prostředí bydlení se nabízí při rozšiřování centra města v měřítku městské části. Život v zahradním městě není jen spojením s přírodními živly, ale také příležitostí k obnovení přímých vztahů k pracovišti a místu bydlení a dalším formám městského života.
Práce vychází z urbanistické studie vypracované sdružením Ivan Koleček - Pavel Jura architekti Lausanne - Brno.
Housing cannot be simplified to its sole function of living. It must be extended to the relationship to its place and environment. What is the relationship of a person (inhabitant) to the space of his living? How to live? How to live differently? What is housing today and what can be predicted of its development? How can we, the architects, seek a solution to this seemingly banal housing problem in the current context?
In the new territory of the South Center of Brno, in connection with the new railway station, large areas have been freed up, which make it possible to organize the urban structure of the new stop. The garden city is one of its designed parts. The new housing environment is offered in the expansion of the city center in the scale of the city district. Living in a garden city is not only a link to natural elements but also an opportunity to restore direct relations to the place of work and to the place of living and other forms of urban living.
The work is based on an urban study prepared by the association Ivan Koleček - Pavel Jura architects Lausanne - Brno.
CÍL PRÁCE
Cílem práce je návrh bytových domů v nové městské čtvrti, jejímž základním prvkem je
šachovnicová mozaika různých městských parků a poloveřejných zelených ploch, která
definuje primární charakter území.
Zástavba zahradního města dle urbanistické studie vychází z tradiční formy městských bloků, které prostupují strukturou městské zeleně. Menší výměra prvků zároveň zajišťuje určitou pestrost jednotlivých částí, které mají obyvatelné – lidské – měřítko. Urbanistická studie přichází s jednoduchou regulací spočívající v požadavku na alespoň jednu stranu bloku otevřenou do parku, čímž umožňuje značnou variabilitu zástavby.
URBANISTICKÉ ŘEŠNÍ
Řešený pozemek se nachází na místě budoucího vzniku jižního centra města Brna. V současné době jsou pozemky z velké části volné a nezastavěné. Díky tomu jsem při navrhování urbanistickém řešení vycházela z výše uvedené urbanistické studie. Bylo pro mě důležité respektovat masterplán a reagovat na něj.
Velkou výhodou mnou řešené lokality je vodní prvek, který je největší v celé urbanistické studii a tvoří jakési srdce lokality. Lokalita je tak z jedné strany ohraničena vodním prvkem a odhaleným viaduktem a ze strany druhé městským bulvárem. Dle studie zde měli vzniknout dva městské bloky se zelenými vnitrobloky a na ně navazující městská zeleň.
KONCEPT
Při návrhu urbanismu jsem vycházela ze studie. Vymezila jsem si lokalitu viaduktem, bulvárem a městskými třídami. Klíčové pro mě bylo reagovat na okolní bloky a navrženou městskou zeleň, jako je například parkové náměstí rozprostírající se při jižním okraji řešeného území.
Vznikla mi tak podkladní čtvercová sít protknutá diagonálami jdoucími rovnoběžně s viaduktem. Na základě této sítě jsem si vložila do území hmotu maximálního možného zastavění, se kterou jsem dále pracovala. Vytvořila jsem zelený vnitroblok, který je základem práce s bloky dle studie. Podstatná pro mě byla průchodnost územím a zároveň vznik různých prostor a atmosfér. Díky tomu došlo k rozřezání hmoty a vzniku 4 samostatných bloků budov.
Při návrhu jsem, nechtěla vzniklý vnitroblok oddělit od zbytku města, ale naopak ho zpřístupnit a díky možnosti využití jedinečné vodní plochy, vzniká velmi atraktivní prostor nejen pro obyvatele přilehlých bloků. To se stalo pro mě důležitým prvkem a vytvořila jsem multifunkční prostor jakého si volnočasového náměstí obklopeného na to reagujícími funkcemi.
Jako jeden z nejdůležitějších principů zahradního města vnímám propojení bydlení se zelní. Toho jsem se snažila využít a nabídnou tak růžené formy bydlení. Jak už více městského typu orientované do městské zeleně anebo spíše soukromější, nabízející pohled do velkých ploch zeleně rozmanitých druhů od více extenzivních, divočejších po intenzivní pohybové plochy zeleně. Tento princip jsem pak rozšířila o vodu, ta nezůstává pouze doplňkovým pasivním prvkem, ale stejně jako zeleň se z kousavá do bydlení a prolíná s ním.
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Předmětem návrhu jsou 4 městské budovy. Prvním z nich je východní dům sousedící s bulvárem. Ze strany bulvárů tvoří jeho jasné uzavření a směrem do vnitrobloku se otevírá a vzniká u něj vyvýšená terasa zeleně, sloužící obyvatelům tohoto domu. Na něj při jíní straně navazuje dlouhý podélný dům orientovaný do parkového náměstí. Jeho hmota je narušena průsekem přes dvě patra a také podchodem s kavárnou. I na tento dům navazuje mírně vyvýšená zelená terasa, jejíž největší plocha přilehá k západnímu domu u viaduktu. Jelikož je tento dům orientovaný na západní a východní stranu je jeho hmota narušována lodžiemi, střídajícími se po patrech. Posledním je nejmenší ze všech domů, který je díky svému jedinečnému tvaru určen pro komunitní bydlení. Tento dům stojí z velké části nad vodní plochou a vytváří těsný kontakt bydlení a vody.
Všechny tyto domy mají společné znaky a tím je postupné ubírání hmoty, ať už společenskými komunitními prostory, které gradují v zelené terasy, tak i ustoupením posledního patra a vytvořením zelených střešních teras. Každý byt má tak kontakt s různými druhy zeleně.
Domy jsem se snažila díky jejich velké hmotě trošku rozbít a dát jim příjemnější lidské měřítko. Díky tomu vznikaly jednotlivé průstřihy domy, ale také členění fasády. Ta je navržena jako čistá plocha z pohledového betonu doplněná o systém okenních otvor, které jsou prefabrikované, ale zároveň dovolují velkou variabilitu a díky doplnění dřevěných stínících lamel, působí hravým dojmem.
Vnitřní náměstí je navrženo jako multifunkční vydlážděná plocha doplněná o systém vodních mlh zabezpečující pohodu během horkých letních dnů. Prostor náměstí navazuje také přímo na vodní plochu a vyvýšené zelené terasy, které kombinují různé druhy zeleně od pobytových trávníků, přes loukou, po záhony s trvalkami a keři.
THE AIM OF THE WORK
The aim of the work is the design of apartment buildings in new city districts, the basic basic element is
checkerboard mosaic of various city parks and semi-public green areas that
defines the primary character of the territory.
According to urban studies, the development of a garden city is based on traditional forms of city blocks, which permeate the structure of urban greenery. At the same time, a smaller exchange of elements requires a certain variety of individual parts, which the inhabitants have - the human - scale. The urban study comes with a simple regulation of counting in the requirement for at least one side of the block open to the park, where considerable variability of development will be performed.
URBAN SOLUTIONS
The plot is located on the site of the future creation of the southern center of Brno. At present, the land is largely vacant and undeveloped. Thanks to that, I designed the urban solution based on the above urban studies. It was important for me to respect and respond to the master plan.
The great advantage of the locality solved by me is the water element, which is the largest in the whole urban study and forms any heart locality. The site is thus bordered on one side by a water feature and an exposed viaduct, and on the other by a city boulevard. According to the study, we use the creation of two city blocks with green courtyards and the adjoining city greenery.
CONCEPT
I designed the urban design based on a study. I defined the location with a viaduct, a boulevard and city streets. The key for me was to respond to the surrounding blocks and the proposed urban greenery, such as the park square stretching at the southern edge of the area.
This created an underlying square mesh interwoven with diagonals running parallel to the viaduct. Based on this network, I put into the territory the mass of the maximum possible stop, with which I continued to work. I created a green courtyard, which is the basis of working with blocks according to the study. For me, the passability through the territory was essential, as well as the creation of various spaces and atmospheres. Thanks to this, the mass was cut and 4 separate blocks of buildings were created.
When designing, I did not want to separate the courtyard from the rest of the city, but on the contrary to make it accessible and thanks to the possibility of using a unique water area, a very attractive space is created not only for the inhabitants of the adjacent blocks. This became an important element for me and I created a multifunctional space of a leisure square surrounded by responsive functions.
I see the connection between living and cabbage as one of the most important principles of the garden city. I tried to use it and they will offer rosy forms of housing. As more urban type oriented to urban greenery or rather more private, offering a view of large areas of greenery of various species from more extensive, wilder to intense areas of green movement. I then extended this principle to include water, which remains not only an additional passive element, but just like greenery, it bites into the housing and blends in with it.
ARCHITECTURAL SOLUTION
The subject of the design are 4 city buildings. The first is the eastern house adjacent to the boulevard. On the side of the boulevards, it forms a clear closure, and towards the courtyard it opens and creates an elevated terrace of greenery, serving the inhabitants of this house. It is followed on the other side by a long longitudinal house oriented to the park square. Its mass is disturbed by a passage through two floors and also by an underpass with a café. This house is also followed by a slightly elevated green terrace, the largest area of which is adjacent to the western house by the viaduct. As this house is oriented to the west and east side, its mass is disturbed by loggias alternating on floors. The last is the smallest of all houses, which is due to its unique shape designed for community living. This house stands largely above the water surface and creates a close contact between living and water.
All these houses have common features and that is the gradual removal of matter, both by social community spaces that graduate into green terraces, and by the retreat of the top floor and the creation of green roof terraces. Each apartment has contact with different types of greenery.
Thanks to their large mass, I tried to break the houses a bit and give them a more pleasant human scale. Thanks to this, the individual cuts of the houses were created, but also the division of the facade. It is designed as a clean surface made of exposed concrete, supplemented by a system of window openings, which are prefabricated, but at the same time allow great variability and, thanks to the addition of wooden shading lamellas, create a playful impression.
The inner square is designed as a multifunctional paved area complemented by a system of water mist ensuring well-being during hot summer days. The space of the square is also directly connected to the water surface and elevated green terraces, which combine various types of greenery from residential lawns, through meadows, to flowerbeds with perennials and shrubs.
PROVOZNÍ ŘEŠENÍ
Každý dům je tvořen přízemním patrem, kde se nachází parter s vybaveností. Blok u bulváru je určený pro kavárny, butiky a další malé obchody. Osadní domy jsou orientované do jakéhosi meziblokového náměstí volnočasových aktivit a podle toho jsou navrženy i funkce v parteru. Jižní dům je tvořen restaurací, kavárnou a oddělen průchodem od multifunkčních výstavních prostor. Přízemí západního domu, přilehajícího k viaduktu, je pak tvořeno městskými lázněmi. Ty zabíhají do vodní plochy a vzniká zde studený bazén, který se dá propojit s okolní vodní plochou rozprostírající se kolem domu. Posledním domem je dům s komunitním bydlením, v jehož dvou spodních patrech se nachází taneční škola, jež se otevírá nejen do náměstí, ale také k vodní ploše.
Druhá patra jižního domu a domu u bulváru jsou vyplněna kancelářemi. Ty jsou navrženy jako velké otevřené flexibilní prostory, které se dají dále více členit. Vyšší patra všech domů slouží k funkci bydlení. Šikmo skosené části domu, jsou navrženy jako komunitní prostory sloužící ke střetávání obyvatel domů. Na nich jsou umístěné terasy s intenzivní zelení a díky umístění zábradlí dále od hrany domu a jeho následného prorůstání zelení, se budou postupem času jevit jako velké zelené plochy.
Všechny domu mají společné podzemní parkoviště rozprostírají se pod náměstím vnitrobloku.
Jednotlivé domy kombinují startovací bydlení od garsonek až po čtyřpokojové byty. Díky tomu, že každý dům má jinou orientaci ke světovým stranám, vzniká velké množství bytů s rozmanitými možnostmi a návazností na své okolí. Byty stejně jako celé domy, jsou založeny na síti 4x4 metry, udávající základní rozměry jednotlivým pokojům. Při návrzích bytů jsem se snažila o maximální prosvícení, a to díky spojení kuchyňského koutu s obývacím pokojem a na to v druhé řadě navázáním ložnic a koupelen.
KONSTRUKČNÍ A TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Všechny domy jsou založeny na jednoduché síti a díky tomu nevzniká příliš komplikovaný konstrukční systém. Podzemní patro je navrženo jako vyzdívaná železobetonová konstrukce a na které stojí první dvě patra určené vybavenosti a kancelářím. Díky snaze zachování multifunkčnosti prostor, jsem zvolila železobetonový skelet tvořený průvlaky o výšky 500 mm, které jsou s rozponem 12 x 8 metrů podepřeny uprostřed sloupem o minimálních rozměrech 500 x 266 mm, na které navazuje instalační jádro. Vyšší patra jsou už tvořena stěnovým systémem, a to mezibytovými zděnými stěnami tloušťky 250 mm.
Svislé konstrukce jsou pak v místech vybírání hmoty budov doplněny o ocelové sloupy o tloušťce 214 mm, které napomáhají pocitu lehkosti budovy.
Vodorovné konstrukce stropů jsou navrženy po z prefabrikovaných stropních panelů Spiroll o tloušťce 265 mm. V nejvyšších patrech, kde dům ustupuje a vzniká terasa s intenzivní zelení jsou panely zesíleny na tloušťku 320 mm.
Konstrukce podzemního parkoviště je tvořen a bílou vanou a její stěny jsou oddilatovány od zakládacích stěn bytových domů. Jelikož část parkoviště sousedí s venkovním bazénem, vzniká zde tlak vody působící na nosnou konstrukci. Ta je podpořena žebry o tloušťce 400 mm. Stropní konstrukce je tvořena rovněž prefabrikovanými předpjatými panely Spiroll.
V suterénu jednotlivých budov je umístěná technická místnost a místnost pro odpady. Instalace jsou v bytech vedeny v předstěnách a poté instalačním jádrem svedeny přes patra kanceláří a vybavenosti.
Všechny budovy jsou zakončeny zelenou střechou, která pomáhá k zadržování dešťové vody, která je recyklována a znovu použita, buď jako závlaha zelených ploch návrhu nebo také jako přítok vodní plochy.
OPERATING SOLUTIONS
Each house consists of a ground floor, where there is a ground floor with amenities. The block by the boulevard is intended for cafes, boutiques and other small shops. The settlement houses are oriented to a kind of inter-block square of leisure activities and the functions on the ground floor are designed accordingly. The south house consists of a restaurant, a café and is separated from the multifunctional exhibition space by a passage. The ground floor of the western house, adjacent to the viaduct, is then formed by the town spa. These run into the water surface and a cold pool is created here, which can be connected with the surrounding water surface extending around the house. The last house is a house with community housing, on the two lower floors of which there is a dance school, which opens not only to the square, but also to the water area.
The second floors of the south house and the house by the boulevard are filled with offices. These are designed as large open flexible spaces that can be further subdivided. The upper floors of all houses are used for housing. The sloping parts of the house are designed as community spaces used to meet the inhabitants of the house. There are terraces with intense greenery and thanks to the location of the railing further from the edge of the house and its subsequent overgrowth of greenery, over time they will appear as large green areas.
All houses have a common underground car park spread under the courtyard square.
Individual houses combine starting housing from studios to four-room apartments. Thanks to the fact that each house has a different orientation to the sides of the world, a large number of apartments with a variety of options and connections to its surroundings are created. The apartments, as well as whole houses, are based on a 4x4 meter network, giving the basic dimensions of the individual rooms. When designing the apartments, I tried to achieve maximum lighting, thanks to the connection of the kitchenette with the living room and, secondly, the connection of bedrooms and bathrooms.
CONSTRUCTION AND TECHNICAL SOLUTIONS
All houses are based on a simple network and this does not create a very complicated construction system. The underground floor is designed as a brick reinforced concrete structure and on which stand the first two floors of facilities and offices. Thanks to the effort to maintain the multifunctionality of the space, I chose a reinforced concrete skeleton consisting of dies with a height of 500 mm, which are with a span of 12 x 8 meters supported in the middle by a column with minimum dimensions of 500 x 266 mm, which is followed by an installation core. The upper floors are already formed by a wall system, namely 250 mm thick inter-apartment masonry walls.
The vertical structures are then supplemented with steel columns with a thickness of 214 mm in the places where the mass of the buildings is collected, which helps to feel the lightness of the building.
Horizontal ceiling structures are designed from prefabricated Spiroll ceiling panels with a thickness of 265 mm. On the top floors, where the house recedes and a terrace with intense greenery is created, the panels are reinforced to a thickness of 320 mm.
The construction of the underground car park consists of a white bathtub and its walls are separated from the foundation walls of apartment buildings. As part of the car park is adjacent to the outdoor pool, there is water pressure acting on the supporting structure. It is supported by ribs with a thickness of 400 mm. The ceiling structure also consists of prefabricated prestressed Spiroll panels.
In the basement of individual buildings there is a technical room and a room for waste. Installations in the apartments are conducted in the walls and then through the installation core through the floors of offices and equipment.
All buildings are finished with a green roof, which helps to retain rainwater that is recycled and reused, either as irrigation of green design areas or as a tributary of the water area.
Vedoucí práce Ing. Arch. Radek Toman, Ph.D, MgA. Ing. Arch. Vojtěch Jemelka a prof. Ing. Arch. Ivan Koleček.
Thesis supervisor Ing. Sheet. Radek Toman, Ph.D, MgA. Ing. Sheet. Vojtěch Jemelka and prof. Ing. Sheet. Ivan Koleček.
Show PDF 1Show PDF 2Show PDF 3Show PDF 4Show PDF 5Show PDF 6Show PDF 7Show PDF 8Show PDF 9Show PDF 10Show PDF 11Show PDF 12Show PDF 13Show PDF 14