GALERIE SVĚTLA
Již podle názvu jde určit, jaké dílo bude taková galerie vystavovat. Půjde o abstraktní jev, jenž pomocí obyčejných věcí kolem nás, které my okem nemusíme vidět, tvoří scény romantické i tragické. Světlo je hlavním vystavovaným objektem. Je proměnlivé, náladové, a pokud nebude chtít, nebude co vystavovat. Rozhodla jsem se tedy přidat galerii ještě jeden, vedlejší, prostor a to v podobě jednotlivých boxů, kde je možno, díky pohodlné výšce, mnohých aktivit. Návštěvník může tudíž strávit v galerii i několik hodin, například čtouce knihu, a pozorovat pak migrující stíny, které budou každou hodinou nabývat jiných vlastností.
DŮM MEANDR
Při návrhu domu Meandr jsem se snažila vycházet ze zkušeností z předešlých úkolů v předmětu ZAN. Snažila jsem tedy pohrávat si se stíny, jako tomu bylo u galerie a čerpat z analýzy toku pohybu. Vytvořila jsem tedy docela malý dům, svým tvarem odpovídající okolí. Umístila jsem jej do relativně odlehlé části města Šternberk, Dolní Žleb. Na tomto místě se nachází několik různě velkých rybníku, které jsou spojeny potůčky a tvořící tak jednotlivé výčlenky půdy mezi nimi. Jeden takový konkrétní výběžek jsem využila k umístění domu.
LIGHT GALLERY
According to the name, it is possible to determine what work such a gallery will exhibit. It will be an abstract phenomenon which, with the help of ordinary things around us, which we do not have to see with my eye, creates romantic and tragic scenes. Light is the main exposed object. It's changeable, moody, and if he doesn't want to, he won't exhibit anything. So I decided to add one more gallery to the gallery, in the form of individual boxes, where it is possible, thanks to the comfortable height, many activities. Thus, the visitor can spend several hours in the gallery, for example reading a book, then observing the migrating words, which will acquire other properties for another hour.
HOUSE MEANDR
When designing the Meandr house, I try to build on the experience from previous tasks in the subject ZAN. So we tried to play with our fingers, as if it were a gallery and black from the analysis of the flow of movement. So I created a fairly small house, the shape of which corresponds to the surroundings. I placed it in every remote part of the town of Šternberk, Dolní Žleb. At this place there are several ponds of different sizes, which are connected to streams and thus form individual sections of soil between them. I used one such specific enclosure to locate the house.
Galerie je sestavena z protikladných polovin, kde dochází ke konkrétní gradaci účelu a stínů, jak je zřejmé z následujících kreseb a fotek. První část fotogalerie je tvořena fotkami dvojic. Dvě fotky ze stejného úhlu pohledu, ovšem jinak nasvícené a tedy plny jiných pocitů a dojmů. Druhá část fotogalerie tvoří fotky ,,lidí,, v galerii, čímž jsem se snažila vystihnout kontakt člověka s prostorem.
Dům samotný zachovává tvar pomyslného meandru. Zakulacený prvek se v něm záměrně často opakuje. Jedním ze záměrů bylo zastavění co nejmenší plochy terénu, proto jsem se rozhodla vyzvednout dům do výšky dvou metrů pomocí nerezových trubek. Druhým důvodem bylo množství vody obklopující pozemek. Dalším benefitem tohoto řešení bylo dosažení většího soukromí, jelikož velká část domu je prosklená, což může pochopitelně vyvolat pocit nejistoty. Na jednoduché mapce, kterou přikládám, jde vidět, že je místo utopeno v údolí mezi vysokými lesy okolo, což je jakýmsi interiérem v exteriéru, čímž jsem se zabývala v jedné z esejí.
Prostor domu je plně otevřený a přizpůsobený proudění pohybu a vzduchu. Jedinou uzavřenou částí je toaleta, na níž si člověk bezpochyby zaslouží větší množství soukromí. I ta je ovšem průchozí z obou směrů. Ložnice je orientována na východ a koupelna, tedy část domu s vanou, na západ. Obě tato místa jsou umístěna v krajních částech domu, jakožto jakési intimní zóny. Uprostřed, tedy v nejvíc rušné části domu, je situována kuchyně s velkým stolem, jež slouží jako společenská zóna domu.
The gallery is composed of opposite halves, where there is a specific gradation of purpose and shadows, as is evident from the following drawings and photos. The first part of the photo gallery consists of photos of couples. Two photos from the same point of view, but differently lit and therefore full of different feelings and impressions. The second part of the photo gallery consists of photos of "people" in the gallery, which I tried to capture the contact of man with space.
The house itself retains the shape of an imaginary meander. The rounded element is intentionally often repeated in it. One of the intentions was to stop the smallest possible area of the terrain, so I decided to lift the house to a height of two meters using stainless steel pipes. The second reason was the amount of water surrounding the land. Another benefit of this solution was the achievement of greater privacy, as a large part of the house is glazed, which can of course cause a feeling of insecurity. On a simple map that I attach, you can see that the place is drowned in a valley between the high forests around, which is a kind of interior in the exterior, which I dealt with in one of the essays.
The space of the house is fully open and adapted to the flow of movement and air. The only closed part is the toilet, where one undoubtedly deserves more privacy. However, it is also passable from both directions. The bedroom is oriented to the east and the bathroom, ie part of the house with a bathtub, to the west. Both of these places are located in the outermost parts of the house, as a kind of intimate zone. In the middle, ie in the busiest part of the house, there is a kitchen with a large table, which serves as a social zone of the house.
Snažila jsem se pracovat a zobrazovat výkresy obou projektů pouze ručně bez využití softwarů
I tried to work and display the drawings of both projects only manually without the use of software