WOOD-FRAME HOUSE IN THE FOREST

Project idea

The parcel is located in the southern part of the village, stopped near the border with Poland. The existing buildings in the vicinity of the plot consist of family houses with the character of flat and gable roofs with two above-ground floors. The terrain profile is on a gentle slope rising from north to south. The building plot adjoins the side street on the north side. The southern side of the property is bordered by arable land. On the east side, it is adjacent to a family house and a house on a hill. On the contrary, on the west side it is surrounded by a garden and a two-story family house.

Project description

This project consists of two buildings. One lower one which serves as a garage and workshop, storage room and then higher second one which is a family house. In first floor go into entry hall opposite is utility room. From the hall go to the bathroom, toilet and living room, kitchen with dining room. In second floor you find two kids room, parents bedroom with lacquer cloakroom, bathroom with toilet. At attic is primarily lit by skylights. French windows in the bedroom and children's rooms also provide a view in the gables on both sides.

Technical information

The construction of both buildings is made of wooden KVH prisms, which are lined from the outside with facade larch boards on the main building. The adjacent building has a facade made of fine-looking concrete.

Natálie Procházková

VSB - Technical university of Ostrava

Czech Republic

Architecture

Tag

Architecture Private House Interior

3D feedback

Přidání detailů okolí a stínů

Vizualizace by podle mého mohla mít větší ohniskovou vzdálenost, aby byla perspektiva lépe čitelná a neodváděla zbytečně pozornost od obsahu. Pokud toto má být hlavní obrázek, tak je třeba s ním strávit více času. 

Ve vizualizacích chybí tráva, již několik let je standardem 3D tráva s jednotlivými stébly, dnešní SW to dovolují zobrazit téměř instantně (už více jak deset let), jen přepnutím textury. (viz. https://www.youtube.com/watch?v=jcNLQmkYrZw) Pokud mám pohled, kde je velká část obrázku věnována zeleni, tak by bylo vhodné mít i kvalitnější 3D modely zeleně. Detailní rostliny by měly být součástí programu, případně se dají stáhnout z různých zdrojů, ale to je téměř vždy, na rozdíl od těch implementovaných, placené.

Stejně tak pozadí - tyto obrázky "ala" HDRI s nízkým rozlišení je lepší nahradit něčím jiným, třeba umístit další zeleň na pozadí, nebo nějaké modely. Šikovnou pomůckou jsou na to tzv. klastry, které mají nízké rozlišení a dávají se rovnou ve velkých plochách. 

Další zásadní věcí je zpracování stínů, je lepší přidat nějaké ambientní nasvětlení, které rozbije grafickou jednolitost stínů. Stín má obsahovat vždy nějaký gradient. Pozor taky na absolutní černou a bílou barvu na větších plochách, takové věci se ve vizualizacích musí objevovat jen velmi dobře promyšlené. Tady to smysl graficky nedává. 

Pokud strávíte nějaký čas s těmito úpravami, tak z toho může vzniknout příjemná vizualizace.

Lumion CZ a SK

Ondřej Valach

#positive

Model

#negative

Detail Focus Greenery

Copyright © 2024 INSPIRELI | All rights reserved. Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use, Privacy Policy, and use of cookies.